Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 5. 2009

O reinkarnaci

O reinkarnaci

Nesmrtelnost byla vždy diskutovaným tématem každého filozofického systému. Abstraktní pojem pro exaktně přemýšlejícího západního člověka. Život nás však dříve či později přinutí přemýšlet o smrti a stárnutí, o smyslu a naplnění. Proč jsou chudí a bohatí? Kdo rozhodne, kterým rodičům se narodím právě já? Proč někdo trpí zdánlivě více a někdo méně? Je třeba se vydat na cestu hledání odpovědí. Proto, abychom byli schopni žít v přítomném okamžiku, je nutné pochopit a uvědomit si, proč a jak se co odehrává. Uvědomění je nezbytnou součástí jógového života. Je jasné, že přemýšlet v rámci jednoho jediného života je nelogické a smyslu postrádající. Odkud tedy přicházím do tohoto života a co se stane, až mé tělo zestárne a umře?

Nejsme jen tělem

Pro stezku jógy je naprosto nepostradatelné uvědomění, že nejsem ani tímto tělem ani myslí. Což neznamená život v těle zavrhnout a přestat používat myšlení! Znamená to jen, že tělo je luxusním vozem, který v tomto životě používáme. Je třeba o něj pečovat a naslouchat zvuku motoru, neboť právě tělo nám svými somatickými projevy ukazuje naše potlačené a odmítané emoce onemocněním. Současně však skrze tělo můžeme vnímat to božské v nás i mimo nás.

V momentě, kdy vnitřně prožijeme uvědomění, že nejsme tělem, ale nehmotnou existencí, která má stálé vědomí své vlastní podstaty, je nesmrtelnost logická. Jde tedy o nesmrtelnost naší jemnohmotné existence.

Přijímejme s pokorou

Tato existence (duše, astrální entita, jemnohmotné tělo atd.) putuje stezkou času a zkušenostmi, často také utrpením a hledá zdroj, ze kterého vzešla. Chodí ze života do života a obvykle si sama volí zkoušky, místo, rodiče, pohlaví. Je třeba se naučit, že pokud ublížím, bude mi ublíženo, způsobuji-li utrpení, v příštím životě budu trpět já. Příčina a následek. Učíme se pravidlu, že nezpůsobuji nic, co nechci, aby bylo způsobeno mně. Učíme se pokoře přijímání. Pokud v tomto životě trpíme, je to proto, že jsme si tuto lekci vybrali sami. Je třeba přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život.

Reinkarnace - převtělování tedy není únikem před strachem ze smrti, ale učení se pokoře, přijímání, zodpovědnosti … A hledání zdroje, kde naše existence vznikla. Jóga nám na této obtížné cestě pomáhá hlavně proto, že je jako systém nejúplnější. Zahrnuje návody na život v těle, učí nás pracovat s emocemi i myslí a vede nás do nejjemnějších prožitků boží lásky a k osvícení.